Logo Federació Catalana d'Atletisme
Escut Federació Catalana d'Atletisme
FEDERACIÓ CATALANA
D'ATLETISME

Cros
INSTAL·LACIONS
A C T U A L I T A T               segueix-nos a twitter o amb IONotice
MEDALLA D’OR AL MÈRIT ESPORTIU A LA FCA

El Plenari del Consell Municipal de l’Ajuntament de Barcelona, celebrat el passat divendres 29 d’abril, va aprovar atorgar la Medalla d’Or al Mèrit Esportiu a la Federació Catalana d’Atletisme.
Aquest reconeixement vol valorar la seva tasca com a motor de l'atletisme català, i la seva vinculació i dedicació a la promoció d'aquesta disciplina esportiva a la ciutat de Barcelona.

Notícia Aj.Bcn
CAMPIONAT D'ESPANYA DE CLUBS
Aleix Porras, Rècord d'Espanya Juvenil de 400 tanques amb 52.30
Maria Vicente, Rècord d'Espanya Cadet de Triple salt amb 12,69 m

El passat cap de setmana, 30 d'abril i 1 de maig, va començar l'edició número seixanta del Campionat d'Espanya de Clubs en les categories de Divisió d'Honor i Primera Divisió amb una important participació de clubs catalans.
A la Divisió d'Honor, el Futbol Club Barcelona s'ha imposat a l'encontre celebrat a l'Estadi de Serrahima de Barcelona i se situa en la segona posició de la puntuació general desprès d'aquest primera jornada tant a la categoria masculina com a la femenina.
Un cop més, cal destacar l'actuació de dos joves promeses que estan revolucionant la taula de rècords estatal. A l'encontre de Barcelona de la Divisió d'Honor, l'Aleix Porras (FCB) va marcar 52"30 a la prova dels 400 m tanques, registre que representa un nou rècord d'Espanya juvenil. A l'encontre de la Primera Divisió celebrat a l'Hospitalet, la Maria Vicente (ISS-L'H) es va imposar en triple salt amb 12,69 metres, marca que significa un nou rècord d'Espanya cadet de la disciplina.
La segona jornada es realitzarà el proper 21 de maig, amb els equips agrupats en funció de la classificació obtinguda en aquesta primera jornada.

Resultats >>> *Divisió d'Honor* - *Primera Divisió* / *Fotos L'H*(Teo Tovar)
CAMPIONAT DE CATALUNYA DE MITJA MARATÓ
Macos Sanza i Hasna Bahom, Campions

El passat diumenge 1 de maig, es va celebrar la 25a edició del Campionat de Catalunya de Mitja Marató, en el marc de la VIIa Mitja Marató d'Empúries, organitzada per l'Ajuntament de l'Escala.
Hasna Bahom (FCB) ha revalidat el títol català femení de la modalitat amb una marca de 1h20’37”. En categoria masculina, el campió ha estat Marcos Sanza (CAVA) amb un registre de 1h08’31”.

*Resultats* - *Resultats Veterans*
- *Podis*
RUTA 1 DE MAIG

El passat diumenge 1 de maig es van disputar dos curses corresponents al calendari català de ruta.
La XXV Milla Urbana i VII Solidària de Santa Eulàlia - Memorial David Sánchez i Óscar Vizcaíno, organitzada per L'Agrupació Esportiva Santa Eulàlia amb la col·laboració de l'Ajuntament de L'Hospitalet de Llobregat i l'ONG Asomobe. La victòria de la cursa absoluta va ser per a la Miriam Ortíz (AAC) amb un temps de 5'21 i per Mohamed Zarhouni (FCB) amb 4'39.
La VII Mitja Marató d'Empúries, organitzada per l'Ajuntament de l'Escala, que també representa el Campionat de Catalunya de Mitja Marató. Marcos Sanza (CAVA) amb un registre de 1h08'31" i Hasna Bahom (FCB) amb 1h20'37" van aconseguir la victòria i el títol català. Conjuntament es va disputar Els 10 km d'Empúries amb victòria de Lahcen Harbil (CS) amb 33'27" i Anna Subirana amb 40'56". La XIV Marató d'Empúries es va suspendre per les condicions climatològiques adverses.

Resultats >>> *L'Hospitalet* - *Empúries*
GRAN PREMI DE MARXA EN RUTA DEL KNLTS

El proper diumenge 1 de maig, se celebrarà la primera edició del Gran Premi de Marxa en Ruta del KNLTS – Trofeu Pepe Berlandino al passeig marítim del Bogatell de Barcelona, organitzat pel Club d’Atletisme Canaletes-Sant Martí i la  col·laboració de l’Institut Barcelona d’Esports i l’Ajuntament del Districte de Sant Martí de Barcelona.
La matinal atlètica començarà a partir de les 10,00 hores amb les curses de les categories infantil i cadet i es prolongarà durant tot el matí amb curses en totes les categories i també cursa Open de 2 km, en un circuit ubicat en un marc incomparable com és el Passeig Marítim Bogatell entre l’espigó de la Mar Bella i l’espigó de Bac de Roda.

Reglament-Horari
Jornada Final
CAMPIONAT DE CATALUNYA DE CLUBS - CRITÈRIUM CATALÀ DE CLUBS 2016
El FC Barcelona, Campió

El Futbol Club Barcelona ha revalidat el títol autonòmic de clubs aquest diumenge 24 d’abril a l’Estadi de Serrahima de Barcelona, on s’ha celebrat la final A del Campionat de Catalunya de Clubs – Critèrium Català de Clubs 2.016. La segona posició ha estat per l’Agrupació Atlètica de Catalunya i la tercera pel CA Igualada.

*Resultats* - *Puntuacions* / *Fotos Serrahima*(Teo Tovar) - *Fotos Serrahima*(JJ Vico)
CAMPIONAT DEL MÓN ISF DE CROS
Annasse Mahboub, Campió

El passat cap de setmana es va celebrar el Campionat del Món ISF de Cros a Budapest, organitzat per la International School Sport Federation (ISF). Annasse Mahboub El Hamdouini s'ha proclamat campió mundial de cros escolar. També com a integrant de l'equip espanyol, ha aconseguit el subcampionat per equips masculí.

*Resultats*
RUTA 24 D’ABRIL

El passat diumenge, 24 d'abril, es van disputar tres festivals atlètics corresponens al calendari català de ruta.
La 3a edició de la cursa MonteScatano - Cursa de Muntanya de Montcada i Reixac que aquest any també va representar el Campionat de Catalunya de Muntanya, organitzada pel club Joventut Atlètica de Montcada. Carlos Cera (JAS) i Louise Brown (CA St Celoni) s’han proclamat campions autonòmics de l’especialitat.
La 32a La Milla Sagrada Família – 10è Trofeu Ciutat de Barcelona, organitzada per la Fundació Claror, va ser per Samir Ait Bouychamane (A Aranda) amb 4’21” en la categoria masculina i per Inna Lebedieva (CA La Sansi) amb 5’34”, en la femenina.
La 22a Mitja Marató de la Garrotxa - 3a. Cursa Popular de 10 Km de la Garrotxa - Memorial Josep Abulí. organitzada pel Club Natació Olot amb la col·laboració de l'Ajuntament de la ciutat. La victòria va ser pe Gabriel Crosas amb 1h13’44” i per Sònia Bassas amb 1h32’38. La cursa de 10 km va ser per David Gubau amb 35’13” i per Judit Bohils amb 42’26.

Resultats >>> *Montcada* - *Montcada Veterans* - *Barcelona* - *Olot* / *Fotos Montcada*(Félix Salas)
CAMPIONAT D'ESPANYA DE 10 KM EN RUTA

El passat diumenge 24 d'abril es va celebrar la setena edició Campionat d'Espanya de 10 km Absolut i Veterà a Alcañiz, en el marc de la dècima edició dels 10K Alcañiz. Marcos Sanza (CAV Andorra) va aconseguir el subcampionat absolut amb un temps de 30'18" i també el títol de la categoria M35 de veterans.

*Resultats*
Jornada prèvia
CAMPIONAT DE CATALUNYA DE RELLEUS ALEVÍ - INFANTIL - CADET

El passat dissabte 23 d'abril es va celebrar la Jornada Prèvia del Campionat de Catalunya de Relleus per a les categories aleví, infantil i cadet a Mataró. Els clubs classificats disputaran la Jornada Final el proper 18 de maig a Tarragona.

*Resultats* - *Fotos*(Teo Tovar i Salva Pou)
Competicions del 27 d'abril a l'1 de maig de 2016
AIRE LLIURE - PROMOCIÓ - VETERANS
27/4 - Control de Promoció del Bages (9a. Jornada) - Manresa - *Resultats*
27/4 - Control de Llançaments - Lleida - *Resultats*
29/4 - Control de Promoció - Lleida - *Resultats*
30/4 - Intercanvi BCN-Mataró Infantil i Cadet (7a. Jornada) - Santa Coloma de Gramenet
30/4 - Lligueta Atlètica de Barcelona Sub-11 (6a. Jornada) - Santa Coloma de Gramenet
30/4 - Control Cadet-Juvenil-Júnior (1a. Jornada matí) - Mollet del Vallès - *Resultats*
30/4 - Control Cadet-Juvenil-Júnior (2a. Jornada tarda) - Mollet del Vallès - *Resultats*
30/4 - 4t. Trofeu de Promoció del Baix Llobregat - GP Fira dels Espàrrecs - Gavà - *Resultats*
30/4 - Control de Promoció - Vilanova i la Geltrú - *Resultats*
30/4 - Control Social CAG - Granollers - *Resultats*
30/4 - Control Comarcal d'Osona (1a. Jornada) - Tona - *Resultats*
30/4 - Control de Proves de Promoció - Olot - *Resultats*
30/4-1/5 - Campionat Territorial de Proves Combinades - Cambrils - *Fotos*(atletisme.cat)
30/4-1/5 - Control de Primavera - Cambrils
1/5 - 36è. Trofeu Pratenc AA de Promoció - El Prat de Llobregat
MARXA ATLÈTICA
1/5 - Gran Premi de Marxa en Ruta KNLTS Ciutat de Barcelona - Trofeu Pepe Berlandino - Barcelona (Mar Bella)
1/5 - Campionat Catalunya Mitja Marató (14a. Marató d'Empúries, Mitja Marató i 10 Km) - Empúries - *Resultats* - *Resultats Veterans* - *Podis*
1/5 - 25a. Milla Urbana i 7a. Solidària de Santa Eulàlia - L'Hospitalet de Llobregat - *Resultats*
30/4 - Campionat d'Espanya de Clubs Divisió d'Honor (1a. Jornada) - diferents seus - *Resultats*
30/4 - Campionat d'Espanya de Clubs Primera Divisió (1a. Jornada) - diferents seus - *Resultats*
Competicions del 6 al 9 de maig de 2016
AIRE LLIURE - PROMOCIÓ - VETERANS
6/5 - Proves de control de Promoció - Lleida
6-7/5 - 1r. Free Vaulting Les Glòries - Barcelona - Atletes convidats
6-7/5 - Control Manresà de Proves Combinades de Promoció - Manresa
7/5 - Control Benjamí-Aleví-Infantil (8. Jornada) - Badalona - Horari provisional
7/5 - Control Cadet-Juvenil-Júnior (3a. Jornada) - Cornellà de Llobregat
7/5 - Control Social CAG - Granollers
7/5 - Jornada de Proves Combinades de Promoció - Palafrugell
7/5 - Control FCA de Promoció (4a. Jornada) - Lleida
7/5 - Campionat Territorial Tarragona (2a. Jornada) - Amposta
7/5 - Control Comarcal d'Osona (2a. Jornada) - Vic
8/5 - Control Comarcal d'Osona (3a. Jornada) - Tona
9/5 - Control de Promoció - Vilanova i la Geltrú
MARXA ATLÈTICA
8/5 - 1r. Gran Premi de Marxa de Sant Cugat (pista) - Sant Cugat del Vallès
7/5 - 20a. Milla Urbana de Ripollet - Mem. Juan Suárez - Ripollet
7/5 - 1a. Cursa Nocturna Sens-Sport Thermal Club (4 i 10 Km) - Andorra
8/5 - 4a. Cursa Diagonal DIR Guàrdia Urbana (5 i 10 Km) - Barcelona
8/5 - 3a. Cursa de l'Asensió - Cracksportsclub (5 i 10 Km Muntanya) - Granollers
8/5 - 22a. Cursa de Sant Isidre de Cardedeu (10 Km circuit mixte) - Cardedeu
7-8/5 - Copa del Món de Marxa - Cheboksary (RUS) - Selecció Espanyola
7-8/5 - Campionat d'Espanya de Federacions Autonòmiques de Proves Combinades - Murcia - Circular RFEA - Selecció Catalana
8/5 - Campionat d'Espanya de Muntanya Absolut - Sierra Espuña (Murcia)
8/5 - Campionat d'Espanya de Muntanya Veterà - Sierra Espuña (Murcia)
Competicions del 13 al 16 de maig de 2016
AIRE LLIURE - PROMOCIÓ - VETERANS
13/5 - Gran Premi Consell Comarcal de la Selva - Lloret de Mar
14/5 - Campionat de Catalunya de Relleus Ben-Ale-Inf-Cad (final) - Tarragona
14/5 - Control de Promoció 1r. Memorial Josep Novell - Sant Celoni
14/5 - 1r. Gran Premi de Salt amb Perxa CAL - Mataró
14/5 - Control Comarcal d'Osona (4a. Jornada) - Vic
14/5 - 11è. Míting Internacional Kern-Pharma GP Sauleda per a Atletes Discapacitats - L'Hospitalet de Llobregat
14/5 - Campionat Territorial Tarragona (2a. Jornada) - Tarragona
14-15/5 - Jornada de Proves Combinades i Control - Palafrugell
15/5 - 1r. Memorial Pere Suñé - L'Hospitalet de Llobregat
15/5 - Control Cadet-Juvenil-Júnior (4a. Jornada) - L'Hospitalet de Llobregat
15/5 - Campionat de Catalunya de Relleus Juvenil-Júnior-Promesa - L'Hospitalet de Llobregat
15/5 - Control Maig - Cambrils
MARXA ATLÈTICA
15/5 - Campionat de Catalunya de 10.000 m.m. de Veterans - 2n. Gran Premi de Marxa de Montornès del Vallès (pista) - Montornès del Vallès
15/5 - 11a. Milla Urbana de Montcada i Reixac - Montcada i Reixac
15/5 - 5a. Cursa de 10 Km i 3a. Cursa de 5 Km Ciutat de Vilanova - Vilanova i la Geltrú
16/5 - 9a. Cursa La Maquinista (5-10 Km) - Barcelona
14-15/5 - Campionat d'Espanya Universitari - Murcia
14-16/5 - 16è. Campionat Iberoamericà - Rio de Janeiro (BRA) - Selecció Espanyola
14-15/5 - Campionat d'Espanya de Veterans de 10.000 m. Pentatló Llançaments i Combinades - Collado Villalba - Circular RFEA
Competicions del 20 al 22 de maig de 2016
AIRE LLIURE - PROMOCIÓ - VETERANS
21/5 - Control Cadet-Juvenil-Júnior (5a. Jornada) - a designar
21/5 - Campionat de Catalunya Benjamí (prèvia) - Castellar del Vallès
21/5 - Campionat de Catalunya Aleví (prèvia) - Castellar del Vallès
21/5 - Campionat de Catalunya Infantil (prèvia) - Castellar del Vallès
22/5 - 4t. Meeting de Veterans Ciutat de Gavà - Gavà
21/5 - 34a. Mitja Marató de l'Anoia - 14è. 10 Km Ciutat d'Igualada - Igualada
22/5 - Mulla't i Corre (10-5 Km) - Circuit de Catalunya-Montmeló
22/5 - 30. Cursa Popular de Nou Barris - Barcelona
20-22/5 - Campionat d'Europa de Veterans en Ruta - Vila Real de San Antonio (POR)
21/5 - Campionat d'Espanya de Clubs Divisió d'Honor (1a. Jornada) - diferents seus
21/5 - Campionat d'Espanya de Clubs Primera Divisió (1a. Jornada) - diferents seus
Competicions del 28 al 29 de maig de 2016
AIRE LLIURE - PROMOCIÓ - VETERANS
28-29/5 - Campionat de Catalunya de Proves Combinades - Barberà del Vallès
28/5 - Control Benjamí-Aleví-Infantil (9. Jornada) - Terrassa
28/5 - 24è. Míting Internacional Palafrugell-Costa Brava - Palafrugell
28/5 - 1r. Gran Premi de Salt amb Perxa CAL (perxa urbana) - Mataró
29/5 - Control Cadet-Juvenil-Júnior (6a. Jornada) - a designar
29/5 - 11è. Meeting Català de Veterans i Veteranes - Barcelona (Mar Bella)
29/5 - 2n. Critèrium de Llançaments Ciutat de Gavà - Gavà
29/5 - 25a. edició Pujada a les dues Pedres (5 i 10,5 Km) - Santa Coloma de Gramenet
29/5 - 17a. CX Cursa Delta Prat (10 Km) - El Prat de Llobregat
29/5 - Campionat de Catalunya de Milla en Ruta (7a. Milla Urbana de Granollers BBVA) - Granollers
28/5 - Campionat d'Espanya de Veterans de Marxa (10 Km-5 Km) - XXX Gran Premio Internacional Cantones de Marcha - A Coruña
28/5 - Campionat d'Espanya de Clubs Júnior (Final) - a designar
28-29/5 - Copa d'Europa de Clubs - Mersin (TUR)
28-29/5 - Torneo Nacional Jugando al Atletismo - Logroño
CARTELLS COMPETICIONS
         
ESCOLES D'ATLETISME
         
         
         
     
CAMPUS D'ESTIU
         
Unió de Federacions Esportives de Catalunya

UFEC TV
 
FEDERACIÓ CATALANA D'ATLETISME
Carrer Trafalgar, 12 - Entresol 2a. - 08010 Barcelona - Tel. 93.268.78.88 - Fax 93.268.01.69
1998 - 2016